Częstochowa Online - fotografie

Wystawa Przemysłu i Rolnictwa w Częstochowie 1909 r.

Muzeum Higieniczne w Parku Staszica

Budynek Muzeum Higienicznego w Parku Staszica, w którym później mieściło się Muzeum Regionalne, a następnie Muzeum Górnictwa Rud Żelaza. Obecnie Pawilon Wystawowy Muzeum Częstochowskiego.

Tradycję przyjmowania na Jasnej Górze w Częstochowie ludowych pielgrzymek wykorzystano w 1909 r. organizując największą wystawę przed I wojną światową na ziemiach polskich pod zaborem rosyjskim.
Wystawa Rolniczo-Przemysłowa (zwana później wielką) trwała od 5 sierpnia do 3 października 1909 r. Zajęła obszar 37 mórg pobejmujący park Staszica,, okolice ul. 7 Kamienic (teren obecnej Akademii Polonijnej), obszary od ulicy Pułaskiego do wysokości ulicy POW. Budynki wystawowe powstały wg projektów najlepszych polskich architektów: J. Witkiewicza, W. Jabłońskiego, Cz. Przybylskiego i innych. W wystawie uczestniczyło 750 wystawców, zwiedzających było 350 tys. Wystawa 1909 r. przeszła do historii jako wielka manifestacja siły polskiego przemysłu i rolnictwa. Walnie przyczyniła się do odrodzenia ducha niepodległościowego.
Do pomysłu organizowania wystaw wracano później nie raz. Była wystawa w 1926 r. w Parku Staszica. Były wystawy urządzane w latach 1946-48 przez Izbę Przemysłowo Handlową. Od 1955- do połowy lat sześćdziesiątych na terenach, gdzie dziś stoi Miejska Galeria Sztuki urządzano Rejonową Wystawę Rolniczą. (fragment tekstu artykułu).

 

Czytaj więcej: Ciekawe artykuły o Wystawie z 1909 r.

następna>

 

Wystawa 1909 w Częstochowie : Strony internetowe Częstochowa : reklama na samochodach Poznań : Oklejanie samochodów reklamą Wrocław : biżuteria Art Clay galeria